Ova impresivna klisura je nastala usecanjem reke Resave u krečnjačku podlogu. Strane klisure se izdižu 300 i više metara iznad toka reke, koji se na nekoliko mesta lomi skoro pod pravim uglom. Najlepši deo klisure poznat je pod nazivom Sklop, koji ujedno predstavlja njen najuži i najdublji deo, gde se skoro vertikalne visoke litice, približavaju jedna drugoj na samo nekoliko metara. Sklop je dobio ime po ogromnom krečnjackom bloku koji se survao sa litica i ostao zaglavljen na dnu kanjona nekoliko metara iznad reke, obrazujuci na taj način prirodni kameni most.
Klisura reke Resave je osim svoje lepote, i važan ekosistem, gde se može pronaći mnoštvo retkih i zaštićenih biljnih vrsta, što čini klisuru reke Resave posebnim mestom za očuvanje biološke raznovrsnosti. U svom izvorišnom delu Resava protiče kroz prašumu Vinatovaču, koja predstavlja jedinstveno staniste bukve sa stablima starosti i do 200 godina, u kome kada neko stablo padne pod uticajem snega ili vetra, ostaje u prašumi, ne odnosi se. Reka Resava je u jednom delu svog toka i ponornica, ponire u blizini Kulinog krša, i ponovo se pojavliuje na površini oko 1km nizvodno. Po izlasku iz klisure Resava prima pritoku, malenu reku Vrelo, na čijem se toku nalazi jedan od najpoznatijih vodopada istočne Srbije, vodopad Veliki buk.
Klisura reke Resave pruža posetiocima neverovatno iskustvo. Ukoliko volite da planinarite, možete posmatrati klisuru sa vidikovca po imenu Sklopovi. A za one koji vole laganu šetnju i uživanje u prirodi, preporučujemo ulazak u klisuru i šetnju pored Resave. Pored samog toka reke postoji dobar makadamski put koji je pogodan za sva vozila, ali je svakako lepše ovuda prošetati i uživati u prelepoj prirodi i žuboru reke.
Povezano:Comments are closed.
|
|