Vršačke planineVršačke planine koje često nazivaju i Vršački breg misleći na brdo na kome je podignuta kula, spadaju u planine panonske nizije i predstavljaju ostatke kopna u nekadašnjem Panonskom moru.
Nalaze se u severnoj Srbiji (Vojvodini), nad ravnicom jugoistočnog Banata na samoj granici sa Rumunijom, manji deo Vršačkih planina nalazi se u Rumuniji a veći deo je u našoj zemlji. Najviša tačka je Gudurički vrh i nalazi se na nadmorskoj visini od 641m. |
Neki od najviših vrhova Vršačkih planina su:
Vršačke planine pogoduju svim vrstama odmora i rekreacije, sa uređenim pešačkim stazama starim preko 200 godina koje prolaze kroz predivan šumski ambijent i planinsko rastinje. Različiti vetrovi koji duvaju na ovim prostorima i nekoliko pogodnih poletišta idealno su mesto za ljubitelje paraglajdinga.Među planinarima dobro je poznata Vršačka transverzala, duga čak 39km. Predeli iznad 250m visine obrasli su šumama bagrema, lipe, jasena i hrasta, dok su padine prekrivene livadama sa raznovrsnim cvećem. Severna padina je strma, dok se južna postepeno spušta u pobrđe, gde se nalaze vršački vinogradi. Ono što je specifično za Vršačke planine jesu brojni ostenjaci koji su jedinstvena pojava u Vojvodini, a predstavljaju stene koje štrče iz okolnog terena dosežući visine od nekoliko metara. Na Vršačkim planinama postoji više od 100 vrsta ptica, od kojih su najzanimljivije grabljivice poput orla i sokola, zbog toga su ove planine od 2000. godine postale značajno stanište ptica u Evropi. Veći deo planine je 1982. godine proglašen Parkom prirode zbog svog jedinstvenog polozaja i raznovrsnosti flore i faune. |
Jedna od najvećih turističkih atrakcija na Vršačkim planinama je Vršačka kula koja se nalazi na visini od 399m odakle se pruža prelep pogled na ravnicu. Sazidana je 1439 godine posle pada Smedereva i veruje se da ju je podigao Đurađ Branković.
Vidikovci na Vršačkim planinama
U poslednjih nekoliko godina planinari Planinarsko-smučarskog društva Vršačka kula zalagali su se za raskrčivanje i obeležavanje staza do vidikovaca koji su potom imenovani po istaknutim članovima ovog društva. Živkovićev, Valterov, Kalmanov, Grnarskov, Častvenov i Gugin vidikovac još uvek nisu obeleženi na google mapama. Uspeli smo pronaći lokacije Častvenovog, Guginog i Grnarskovog vidikovca i dodali ih na google mape, a u nastavku možete pronaći i GPS koordinate tih vidikovaca.
- Drveni vidikovac na Guduričkom vrhu - 641m
- Grnarskov vidikovac - 450m (45.141256, 21.376415)
- Častvenov vidikovac - 400m (45.136059, 21.373641)
- Gugin vidikovac - 400m (45.136272, 21.373002)
- Vidikovac Vršačka kula - 399m
- Vidikovac Turban - 370m
- Vidikovac kod Kapele Svetog krsta - 250m